Ο  κανόνας 3-6-9-12

Ο κανόνας 3-6-9-12

Μια απλή και ενδιαφέουσα άποψη για τη σχέση των παιδιών με τις οθόνες και τις νέες τεχνολογίες από έναν Γάλλο ψυχολόγο-ψυχίατρο.

Ο Γάλλος ψυχαναλυτής-ψυχίατρος Serge Tisseron, ο οποίος έχει αναπτύξει τον κανόνα 3-9-6-12, λέει ότι ανέπτυξε τον κανόνα αυτό για να ανοίξει μια δημόσια συζήτηση για τις οθόνες. Ο ίδιος μελετά τις σχέσεις των νέων ανθρώπων με τις νέες τεχνολογίες, τις παρανοήσεις που υπάρχουν ανάμεσα στους ενήλικες και τη νέα γενιά και τις επιπτώσεις που έχει η τεχνολογία της πληροφορίας στους νέους ανθρώπους.

Ο Serge Tisseron έχει την άποψη ότι δεν πρέπει πριν από ορισμένες ηλικίες τα παιδιά να έρχονται σε άμεση επαφή με την τηλεόραση, τα βιντεοπαιχνίδια, το διαδίκτυο, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Οι γονείς θα πρέπει να βρουν άλλες λύσεις ώστε να κρατούν απασχολημένα τα παιδιά τους. Η τηλεόραση είναι γεμάτη από βίαιους θορύβους που τα μωρά δεν μπορούν να καταλάβουν και τα εμποδίζουν να μάθουν να συγκεντρώνονται. Όλες οι έρευνες που έχουν γίνει, δείχνουν ότι η τηλεόραση δεν ωφελεί κανένα παιδί πριν την ηλικία των τριών και μόλις κάποιο παιδί γίνει κάτοχος μιας κονσόλας βιντεοπαιχνιδιών ή ενός κινητού τηλεφώνου - tablet η χρήση τους γίνεται ανεξέλεγκτη. Θα πρέπει να εξηγήσουν οι γονείς τους κινδύνους και τους τρεις βασικούς κανόνες πριν την πρώτη φορά που το παιδί θα πλοηγηθεί στο διαδίκτυο.

Ο κανόνας «3-6-9-12» λέει: Όχι τηλεόραση πριν από τα 3 χρόνια. Όχι παιχνίδια σε κονσόλα πριν από τα 6. Όχι internet πριν από τα 9. Όχι social media πριν από τα 12.

Διαβάστε μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη για όλους μας και ακόμα περισσότερο για νέους γονείς ή ζευγάρια που ετοιμάζονται να γίνουν, με όλα όσα θα πρέπει να γνωρίζουμε και να εφαρμόζουμε.

Σχολιάστε ελεύθερα...